Jaké druhy automatizovaných skladových systémů existují a který si mám vybrat a proč?

Existuje mnoho automatizovaných skladových systémů. Konfigurace systému musí být vždy optimalizována pro konkrétní řešení u zákazníka. Automatizované systémy jsou také často dodávány již v kombinaci se softwarem pro správu skladu, který dále optimalizuje skladové a vychystávací procesy.

 

Rádi bychom vám v krátkosti ukázali několik druhů automatizovaných systémů. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

 

Systémy pracující na principu výtahu: modely Kardex Shuttle XP

Systémy Shuttle XP pracují na principu výtahu, kde je police přivážena tzv. extraktorem do výdejového otvoru. Po odebrání zboží se police vrací na své skladové místo v rámci systému a do výdejového otvoru je přivezena nová police. Pro zvýšení efektivity je možné v systémech Kardex Shuttle XP polohovat ve výdejovém otvoru dvě police. Standardní šířka police se pohybuje mezi 1 250 mm a 4 050 mm. Rozměry police si zákazník volí v závislosti na aplikaci. Pro zboží s nízkou frekvencí přístupu je možné jako nejvhodnější řešení použít police v šířce 4 050 mm. Zboží s vysokou frekvencí přístupů je naopak vhodné skladovat v menších policích rozložených do několika výtahových systémů. Při takovémto uspořádání se bude operátor pohybovat mezi několika výtahovými systémy, přičemž jej bude ve výdejovém otvoru vždy čekat police se zbožím k odebrání, a bude tak pracovat zcela bez prostojů.


Existují také výtahové systémy, v nichž je zboží uskladněno v boxech místo na policích. V porovnání se skladovými systémy využívajícími boxy jsou ty, které využívají skladování na policích, flexibilnější a umožňují vyšší zahuštění skladu. Díky tomu je při dvou systémech se stejnou výškou možné v tom s policemi dosáhnout vyšší kapacity. Kromě toho je možné výšku systému přesně přizpůsobit výšce haly tak, aby systém Shuttle XP maximálně využíval disponibilní prostor. U systémů pracujících s boxy musí výška systému vždy korespondovat s výškou boxu (a být více méně jejím násobkem, čímž je zákazník limitován). Police může být dělítky rozdělena tak, aby ideálně odpovídala potřebám uživatele. Velikost zboží limituje pouze šířka police, kdežto u systémů pracujících s boxy je to šířka boxu, jež představuje maximální hranici. Četnost přístupů je při systémech s využitím polic neomezená. Sám zákazník si stanovuje, jakou četnost přístupů ke zboží potřebuje, a podle toho si volí velikost police i počet automatizovaných systémů. Více systémů s menšími policemi umožňuje rychlejší vychystávání než menší počet strojů s širšími policemi.
 
A “Výtahový systém, který pracuje s policemi, nabízí větší kapacitu a nejvyšší flexibilitu pro skladování a vychystávání, tak abyste mohli dosáhnout nejvyšších výkonů.

Pokud ale skladujete zboží s nejvyšší obrátkovostí, potom je nasnadě použít nejrychlejší automatizovaný skladový systém Kardex Megamat RS. Jeho princip je popsán níže.

 

 

Skladové systémy pracující na principu páternosteru: modely Kardex Megamat RS

V kombinaci se softwarem Kardex je Kardex Megamat RS nejrychlejším automatizovaným skladovým systémem na světě a ideálním řešením pro vychystávání rychloobrátkového zboží. Jediným systémem Kardex Megamat může být za jedinou hodinu vychystáno zboží z 500 až 1 000 polic! Kromě toho můžou být procesy naskladňování a vyskladňování plně automatizovány. V tomto případě jsou skladové boxy při vychystávání objednávek umístěny na policích a vyskladňovány ze systému plně automaticky, potom jsou umístěny na dopravník a jím jsou přepravovány až ke stanici pro konsolidaci objednávek

 

Kardex Megamat je tedy používán zejména pro skladování zboží s velmi častým přístupem a jeden operátor může vychystávat objednávky s přístupem k pouze jednomu systému.

 

 

Páternoster Kardex Megamat a výtah Kardex Shuttle XP v kombinaci pro maximální efektivitu

Kombinace výtahového a páternosterového systému je často nejoptimálnějším řešením. Páternosterový systém Kardex Megamat je v tom případě používán pro rychloobrátkové zboží a Kardex Shuttle pro položky s nižší frekvencí přístupu, jež jsou skladovány ve větších objemech. Podívejte se na video z firmy Alfa Laval v Søborgu, které ukazuje, jak se systémy Shuttle XP a Megamat skvěle doplňují. Jak uvidíte, systém je podstatně rychlejší než operátor. Toto řešení bylo instalováno v roce 2005 a dodnes zajišťuje přesnost vychystávání v hodnotách přesahujících 99,98 procenta.

 

Nedostatečná výška stropu? Odpovědí je Kardex Horizontal

Mnohé starší skladové haly, zejména ve větších městech, mají výšku stropu jen něco mezi 2,5 a 3 metry. Přesto je i tady potenciál pro nezanedbatelnou úsporu místa a výrazné zvýšení efektivity. Ve skladech s nízkým stropem musí operátoři překonávat často ještě větší vzdálenosti, což znatelně prodlužuje dobu potřebnou pro vychystání objednávky. Se systémem Kardex Horizontal jsou všechny položky dováženy k jedné vychystávací stanici. Není výjimkou, že se jeho použitím zvýší efektivita o 200 až 400 procent. Podívejte se na možnosti, které zařízení Kardex Horizontal skýtá, ve videu z firmy Mister Minit.

 

 <iframe width="482" frameborder="0" height="286" src="https://www.youtube-nocookie.com/embed/mRkXQXSGnbY?rel=0"></iframe>

 

Potřebujete další informace?

Neváhejte nás kontaktovat, pokud máte zájem o více informací. Rádi vás navštívíme a zdarma poskytneme nezávaznou konzultaci ohledně našich systémů a možné úspory místa, času a prostředků ve vašem skladu. Kontaktujte nás prostřednictvím e-mailunebo vyplňte náš kontaktní formulář.
 
Jak můžu ušetřit místo a zvýšit efektivitu s automatizovaným skladovým systémem?
Klikněte sem a přečtěte si o tom nebo se podívejte na video.
 
OK